22. april je svetovni dan zemlje, zato so na naši šoli po razredih potekale različne dejavnosti, s katerimi smo obeležili ta dan.

Učenci od 1. do 3. razreda so imeli eko dan. Iz odpadnih materialov so izdelovali didaktične igrače, brali za eko bralno značko, risali eko piktograme in razmišljali, kaj lahko oni naredijo za čistejše okolje. Poudarek je bil na industrijskih odpadkih, onesnaževanju okolja in kritičnosti pri potrošništvu. Organizirali so izmenjevalnico oblačil in igrač, s katerimi so naslednji dan prišli v šolo. Na koncu dneva so se učenci 2. b predstavili s pesmijo Ne čakaj pomladi, ne čakaj na maj. S kitaro jih je spremljala razredničarka Maja Vogrič. Učenci 3. razreda pa so nastopili z izštevanko Križ kraž kralj Matjaž.

Učenci 4. razreda so izdelovali vodna kolesa in vodohrame, se pogovarjali o pomenu čiste in pitne vode in o ohranjanju le-te. Imeli so tudi generalko za prireditev Pomladni pozdrav. Na koncu so prebrali še slikanico z naslovom Zgodba o jabolkih (avtor Marijan Sinković), ki nas ozavešča o vrednosti tega sadja.

Petošolci so združili svoje likovno in naravovarstveno znanje na plakatih. Vsi trije oddelki so ustvarili čudovite izdelke. 5. a se je osredotočil na ogljični odtis. Razmišljali so, koliko hrane se zavrže in kako bi to lahko spremenili. 5. b je na plakatu združil mnenja učencev, tako da je nanj vsak umestil svojo dlan, v katero je narisal delček narave, za katerega si želi, da bi ostal nespremenjen. Za uresničitev željenega tudi sami že zdaj prispevajo z deli, ki so jih vpisali v prste svojih dlani. 5. c je ustvaril plakate o najrazličnejših eko temah, iskali pa so tudi prevare, ki se pojavljajo na reklamah. Da so dejavnosti v povezavi z varstvom okolja prijetno zaključili, so reševali križanke, si ogledali film in se preprosto imeli lepo.

Učenci od 6. do 9. razreda so dan zaključili s pobiranjem smeti v okolici šole, kjer so se po oddelkih razdelili na manjše skupine, potem pa so se za nagrado posladkali s sladoledom.

Skoraj vsak učenec in vsi zaposleni so v počastitev planeta Zemlja oblekli nekaj zelenega (majico, hlače ali pulover). Preko različnih dejavnosti so spoznavali, kako lahko posameznik prispeva k ohranjanju čistejšega okolja. Šola skrbi za to, da so tudi najmlajše generacije osveščene o tem, kako pomembno je živeti v sožitju z naravo in jo varovati za prihodnje rodove.

Zapisale: Regina Borovič, Leni Krmelj in Neža Šturm

Fotografije si lahko ogledate v fotogaleriji.