Svetovni dan pozdrava praznujemo že več kot 50 let.
Prvič so ga vključili v seznam posebnih dni leta 1973 (po koncu vojne med Egiptom in Izraelom). Ta dan je bil zasnovan iz povsem preprostega razloga – dokazati, da se lahko vsi konflikti uredijo s pogovorom, ne z nasiljem. Svetovni dan pozdrava je tudi opomnik svetovnim voditeljem, naj konflikte rešujejo s pogovorom in ne s silo. Dobra komunikacija je namreč tista, ki ohranja mir. Pobudnika sta bila Brian in Michael McCormack.
Pozdravljanje je del našega vsakdana in zelo pomembno za odnose med ljudmi. Opažamo, da je spoštljivo in primerno pozdravljanje pogosto problem, posebej pri otrocih in mladostnikih, zato smo se odločili, da bomo v tem šolskem letu pripravili posebno razredno uro na to temo. Pozdravljanje je del osebne kulture vsakega človeka, otroka in odraslega, treba pa se ga je priučiti, da postane lepa navada.
Učenci bodo spoznavali in utrjevali poznavanje pozdravov. Najpomembnejše vsebine bodo: kdaj uporabimo neuradni (npr. živio) in kdaj uradni pozdrav (npr. dober dan), do katere ure dneva se uporablja posamezni pozdrav (npr. dobro jutro), kdo pozdravi prvi, glasnost in jasnost pozdrava, očesni kontakt, kako se rokujemo …
Izvedeli bodo tudi zanimivosti (npr. kateri je najstarejši zapisani slovenski pozdrav), kako se glasijo pozdravi v drugih jezikih, kako se nebesedno pozdravljajo na različnih koncih sveta, da je prvih 30 sekund najbolj pomembnih, saj nastane prvi vtis o človeku. Seveda se bodo pogovarjali tudi, kako je s pozdravljanjem v današnjem času in katere napake so najpogostejše.
Lepo pozdravljamo vse, ki ste prebrali tole besedilo do konca.
Zapisala,
Nina Dolenc